Jak uzyskać akt zgonu potrzebny do organizacji pogrzebu?

Trudno jest mówić o formalnościach w czasie żałoby, jednak są one nieodzownym elementem organizacji pogrzebu. Jednym z kluczowych dokumentów, który należy zdobyć po śmierci bliskiej osoby, jest akt zgonu. Wiele osób często się zastanawia, jak go uzyskać i co należy zrobić, aby móc godnie pożegnać swojego bliskiego. Na naszym blogu postaramy się przybliżyć ten proces oraz udzielić praktycznych porad, które pomogą w jego realizacji.

Wyznaczenie lekarza orzecznika

Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć po śmierci bliskiej osoby, jest wezwanie lekarza orzecznika. To właśnie on wystawi dokument zwany karta zgonu, który jest podstawą do wydania przez urząd stanu cywilnego aktu zgonu. Lekarz orzecznik może być lekarzem rodzinnym lub innym lekarzem uprawnionym do wystawienia karty zgonu. W przypadku gdy śmierć nastąpiła w szpitalu lub domu opieki, to personel medyczny powinien zawiadomić lekarza orzecznika.

Uzyskanie karty zgonu

Po wydaniu karty zgonu przez lekarza orzecznika rodzina powinna zgłosić się do urzędu stanu cywilnego w celu uzyskania aktu zgonu. W przypadku organizacji pogrzebu w Warszawie można to zrobić w jednym z 18 punktów obsługi mieszkańców na terenie miasta. Należy pamiętać, że zgłoszenie zgonu powinno nastąpić nie później niż 3 dni robocze od dnia śmierci. W sytuacji, gdy nie ma możliwości zgłoszenia zgonu w tym terminie, warto skontaktować się z urzędem i wyjaśnić przyczyny opóźnienia.

Dokumenty potrzebne do uzyskania aktu zgonu

Aby uzyskać akt zgonu, należy przedstawić urzędnikowi następujące dokumenty i informacje dotyczące zmarłego oraz osoby zgłaszającej zgon:

  • Oryginał karty zgonu wystawionej przez lekarza orzecznika.
  • Dowód osobisty osoby zgłaszającej zgon.
  • Dokument tożsamości zmarłego (np. dowód osobisty, paszport).
  • Informacje o miejscu urodzenia, zamieszkania oraz ewentualnym zawarciu związku małżeńskiego przez zmarłego.

Opłaty i odbiór aktu zgonu

Wydanie aktu zgonu jest bezpłatne, jednak za dodatkowe egzemplarze pobierana jest opłata. Akt zgonu można odebrać osobiście w urzędzie stanu cywilnego lub poprosić o przesłanie go pocztą na wskazany adres. W przypadku, gdy rodzina nie może osobiście zgłosić zgonu i uzyskać aktu zgonu, może tego dokonać za pośrednictwem pełnomocnika.

Akt zgonu a organizacja pogrzebu

Posiadając akt zgonu, rodzina może przystąpić do organizacji pogrzebu. W tym celu warto skorzystać z usług profesjonalnego zakładu pogrzebowego, który pomoże w załatwieniu wszystkich formalności oraz zadba o godne pożegnanie bliskiej osoby.

mój anioł warszawa
Dane kontaktowe
e-mail: biuro@mojaniol.pl

Całodobowy telefon:
telefon: 22 299 12 12

Telefon w godzinach pracy
telefon: 502 502 215
telefon: 514 514 709

Siedziba
Dom Pogrzebowy Mój Anioł
Aleja Wilanowska 317B (wjazd od ul Rolnej)
02-665 Warszawa
Realizacja Xseox Marketing
envelopephone-handsetmap-markerchevron-down